Esinejad-osalejad

2019. aasta festivali osalejad:
MOTORA (Soome, Joensuu)
47957669427_aa5761424e_o

Motora on Joensuus tegutsev noorteklubi, kus tegeletakse peamiselt rahvatantsu ja rahvamuusika õppimisega ja õpetamisega, keskendudes eelkõige just Karjala kultuuripildile.  Rahvatantsurühm asutati 1968. aastal ja kuigi rühm jälgis kindlalt traditsiooni, otsiti samal ajal ka uusi väljendusviise. Tänaseks on tegevus laienenud ühest rahvatantsurühmast terviklikuks tantsu- ja muusikaklubiks, jätkuvalt luuakse uusi tantsulavastusi rahvatantsu uuendamiseks ja arendamiseks, kuid side pärimusega ei ole kadunud. Motora tegemistega on seotud umbes 200 last, noort ja täiskasvanut. Motora rühmad esinevad palju nii kodus kui ka riiklikel ja rahvusvahelistel festivalidel. Rühmas juures tegutsevad muusikute koosseisud on olnud väga edukad rahvatantsurühmade üleriigilistel klassifikatsiooniüritustel. Motora tegevust on väga palju riiklikult tunnustatud. 

 DOLIJA (Leedu, Vilnius)

Juhendaja: Vilija Vaitkienė
61238636_2319371208106478_2181747264999915520_o

Žvėrynas gümnaasiumi (Vilnius) folklooriansambel Dolija loodi 1998. aastal. Ansambel koondab erivanuses noored, kes naudivad traditsioonilisi laule, tantse, pillilugusid. Liikmed mängivad ka ise mitmeid rahvapille – vilepille, leedu vilesid, viiulit, akordionit. Ansambel on palju esinenud. Igal aastal võetakse osa festivalist Skamba skamba kankliai. 2009. aastal oli ansamblil au anda kontsert Hispaania kuningapaarile. Lisaks kontsertidele erinevates Leedu paikades (Klaipeda, Drusnkininkai, Varena, Trakai) on ansambel osalenud ka välisfestivalidel Makedoonias, Slovakkias, Venemaal ja Poolas. Dolija ei ole esimest korda Tartu Noorte Folkloorifestival. Koosseis võttis osa 2016. aastal esimesest festivalist ja on seega üks alusepanija praegusele festivalile. 

TEIKAS MUZIKANTI (Läti, Riia)
Teikas muzikanti 2019 Gribuvasaru-lv (39)

Teikas Muzikanti on folkgrupp, mille viis liiget on koos mänginud juba teismeeast peale ligi 15 aastat, samas Tartu Noorte Folkloorifestivalil on muusikutega liitunud veel kaks head sõpra. Läti tantsud, laulud, pidustused, tähtpäevad on koosseisule elustiili osa, mida ollakse pühendunult alati valmis jagama ka teistega. See on ka kooskäimise üks eesmärke näidata, kuivõrd elujõuline ja põnev on minevikupärand veel ka 21. sajandil.  Pillidest on esindatud kokle, viiul, akordion, vilepill, mandoliin, ukulele. Koosseis käib siiani koos Riias Teikase linnaosas, kus nad kõik ühel hetkel koos elasid. Sealt ka ansamblile nimi – Teikas Muzikanti – Teikase muusikud. Enamus liikmete juured pärinevad aga Vidzeme maakonnast (Kesk-Läti) ja seeõttu kantakse esinemistel rahvariideid, mis on pärit just Vidzeme erinevatest piirkondadest ja küladest.

 

LEIGARID (Eesti, Tallinn)

Juhendaja: Sille Kapper

L_noored_Luunja (1)

Leigarid tantsivad-laulavad lugusid, mis esivanematele omal ajal armsad olid. Nüüdseks on need tantsud, laulud ja mängud laiemast käibest kadunud ning elustuvad taas Leigarite improvisatsioonirikastel esinemistel. Pärimuslikku tantsimist saadab alati elav pillimuusika ning tantsijate-mängijate hetkelooming on inspireeritud paikkondlikest traditsioonidest. Leigarid kannavad autentseid rahvariideid, mis on pärit erinevatest Eesti paigust ja eri ajastutest. Koosseis on loodud 1969. aastal ja on sellest ajast peale igal laupäeval ja pühapäeval esinud Eesti Vabaõhumuuseumis Sassi-Jaani talu õuel, kokku pool sajandit.  Selle sügise tippsündmuseks ongi kahtlemata Leigarite 50. aastapäevale pühendatud juubelietendus „Koju jäi mul …“. See on kehalist, muusikalist, sõnalist ja visuaalset emakeelt väärtustav tantsulavastus, kus osalevad kõik Leigarite rühmad. Tartu IV noorte folkloorifestivalist võtab osa Leigarite C-rühm, mis koosneb peamiselt gümnaasiumi ealistest noortest.

 

 MAATASA (Eesti, Tartu)

Juhendaja: Halliki Pihlap

_ING1079

Tartu Folklooriklubi Maatasa on Tartu Noorte Folkloorifestival korraldajarühm. Koosseis  on loodud 2013. aastal ja ühendas toona  Tartu noored, kes ühises eramuusikakoolis tegelesid erinevates ansamblites rahvamuusika töötlemisega. Ühel hetkel tekkis huvi selle vastu, kuidas kõik tegelikult algas, mida sisaldavad arhiivid ja kuidas kõlab rahvalaul või pilliviis puutumatul kujul.  Maatasa asus uurima Lõuna-Eesti (eelkõige Tartumaa) rahvapärimust nii tantsus-laulus-rahvajuttudes kui pillilugudes. Repertuaaris on nii kontratantsud kui paaristantsud, kõlavad nii regilaulud kui ka 19.-20. sajandi vahetusel väga moes olnud armastus- ja külalaulud. Maatasa noored on head pillimängijad, mis võimaldab pöörata tähelepanu toonasele külapillimeeste repertuaarile. Tänaseks on Maatasa osalenud juba väga paljudel üritustel ja festivalidel üle Eesti, aga ka väljaspool Eestit.

ROHELINE LAVA
KAPTEN TRUMM (Tartu)
Juhendaja: Halliki Pihlap
20190524_121622
Kapten Trumm folklooriklubi Maatasa juures tegutsev lasteansambel, kes alles otsib oma suhet pärimuses. Väga palju on uut ja põnevat, mida peale kooli kõike teha saab ja liikmete hobide ampluaa ongi seetõttu ka väga lai – ratsutamine, aeroobika, ujumine, sulgpall, akrobaatika. Üks on aga kindel, kõiki ühendab armastus muusika-tantsu aga ka looduse vastu. 
.
TÄHELINNUD (Kambja)
Juhendaja: Marika Lehiste
61214766_1011962752334014_9081109538756624384_o
Tähelinnud Kambja Kooli pärimusrühm, kuhu kuulub üle 40 lapse, kes kõik mängivad pilli ja on sütitatud rahvalauludest. Koosseis on väga elav ja ettevõtlik ja jõudnud üles astuda juba väga paljudel üritustel sh rahvusvahelisel festivalil Baltica. Kui 40 last Kambjast Tallinnasse jõudis, oli Tallinna vanalinn kohe hoopis teist nägu – iga nurga peal võis märgata Kambja seelikuid ja isegi Kambja tänavamuusikuid.
.
HELIVÕLU MUUSIKAKOOL (Tartu)
60822929_2344108692480622_3112694191050719232_o
Muusikakool Helivõlu on Tartu Noorte Folkloorifestivalil juba alaline külaline. Kool pakub võimalust muusikat õppida kõigile alates seitsmendast eluaastast. Kooli eesmärgiks on võimaldada ea- ja võimetekohast õpetust nii lastele kui täiskasvanutele. Oluline osa õppetöös on koosmängul. Koolis on võimalik õppida kitarri, klaverit, viiulit, löökpille, kannelt, karmoškat, saksofoni, tšellot, laulmist, noodigraafikat, improvisatsiooni ja kompositsiooni.
.
KOHVIKULAVA
Kätlin ja Mirjam
67243504_473948646513139_6402989098016964608_n

Kätlin ja Mirjam on kaks õde Pärnust, kes on muusikaga tegelenud terve elu. Põhiliselt mängitakse viiulit, kuid ka muid pille ja ühtlasi meeldib end vokaalselt väljendada. Rahvamuusikal on ansambli südames eriline koht. 

 

 

 ————————————————————————————————————-
2018. aasta Tartu Noorte Folkloorifestivali osalejad:
Kokko Folk Group  (Kokkola, Soome)
Juhendaja: Eivor Hagmark
Group photo Tartu festival
Kokko folkloorirühma moodustavad pärimusmuusikatudengid Kokkolast, aga ka rakendusteaduste tudengid Centria Ülikoolist ning Keski-Pohjanmaan konservatooriumi õpilased. Rühm sai loodud spetsiaalselt Tartu Noorte Folkloorifestivali jaoks. Noored esitavad põhiliselt soome rahvamuusikat, aga ka kaasaegsemat pärimusmuusikat, millest osa on kirjutanud või seadnud rühma liikmed.

 

Ratilėlis (Kaunas, Leedu)
Juhendaja: Alvyda Česienė
IMG_8703

Folkloorirühm Ratilėlis sai alguse 1991. aastal. Praegu on rühmas 37 liiget vanuses 11-18, kes laulavad, tantsivad ja mängivad traditsioonilisi rahvapille, nagu viled, sarvepillid, torupillid, kandled (kanklė).  Ratilėlis esineb palju Kaunases ja teistes Leedu linnades, aga ka välismaal.  Rühm pälvinud palju tunnustust – 2009. aastal valiti nad Leedu parimaks folkloorirühmaks ning aastatel 2010 ja 2017 võideti kuldmedalid rahvusvaheliselt festivalilt Eurofolk.

 

Leesikad (Tallinn)

Kunstiline juht: Kristiina Siig
DSC_0166

Leesikad on umbes 150-liikmeline Tallinna Prantsuse Lütseumi tantsuansambel. Tantsime nii eesti pärimuslikke tantse elava muusika saatel kui ka uut, rahvamuusikatöötlustele loodud koreograafiat. Väiksemate tantsijatega püüame läbi tantsude ja mängude kaudu õppida iseennast, ruumi, rütmi ja kaaslasi tunnetama. Vanemate puhul on tantsutehniliste oskustega peaaegu sama oluline tantsust mõtlemine ja rääkimine, eesti tantsupärimuse tundmine, aga ka oskus tantsu vaadata ja mõtestada. Esineme nii koolisisestel kui ka üle-eestilistel sündmustel. Kord paari aasta tagant käivad vanemad rühmad esinemisreisidel välismaal. Tartu Noorte Folkloorifestivalil osaleb Leesikate gümnaasiumirühm – esitame rahvapärimuslikke tantse ja kanname ehedaid rahvarõivaid Eesti erinevatest piirkondadest.

 

Tartu Folklooriklubi Maatasa
Juhendaja: Halliki Pihlap
Maatasa__RuuduRahumaru_2018_109 - Copy222
Foto: Ruudu Rahumaru

Maatasa on kokku toonud Tartu noored, kes eelnevalt tegelesid erinevates ansamblites rahvamuusika töötlemisega. Ühel hetkel tekkis huvi selle vastu, kuidas kõik tegelikult algas, mida sisaldavad arhiivid ja kuidas kõlab rahvalaul või pilliviis puutumatul kujul. Maatasa asus uurima Lõuna-Eesti (eelkõige Tartumaa) rahvapärimust nii tantsus-laulus-rahvajuttudes kui pillilugudes. Repertuaaris on nii kontratantsud kui paaristantsud, kõlavad nii regilaulud kui ka 19.-20. sajandi vahetusel väga moes olnud armastus- ja külalaulud. Maatasa noored on head pillimängijad, mis võimaldab pöörata tähelepanu toonasele külapillimeeste repertuaarile. Tänaseks on Maatasa osalenud juba väga paljudel üritustel ja festivalidel üle Eesti, aga ka väljaspool Eestit.

 

KAASA TEEVAD:
Tartu Ülikooli Rahvakunstiansambel
Kunstiline juht: Aveli Asber
tyrka-kevadkontsert-0160 (1)

TÜ Rahvakunstiansambel on loodud 1945. aastal, kui metsandustudeng Ilmar Reidla eestvedamisel ühendati juba tegutsevad teaduskondade rahvatantsurühmad. 1953. aastal ühineti Tartu Õpetajate Instituudi rühmaga ning järgmiseks 25 aastaks sai ansambli kunstiliseks juhiks Helju Mikkel. Tema loodud tantsud “Vanaisa polka”, “Otsapandjatse”, “Sõlesepad”, “Kullaketrajad” jt. kuuluvad Eesti tantsude kullafondi ja on aukohal ka ansambli repertuaaris. 1978-2002 juhtis ansambli kunstilist tegevust Henn Tiivel, kelle loodud “Sangaste Jussi armulugu” tihti esinemiskavadest leiame. Alates 2005. aastast on ansambli kunstiline juht Aveli Asber, kelle loomingust tuntuim tants on “Kuhaanuška”.

Täna tantsib TÜ Rahvakunstiansamblis kuue segarühma, kahe neiduderühma ja kahe lasterühma jagu tantsijaid, kelle tantsusamme suunavad, lisaks Avelile, treenerid Mae Viires, Kärt Vuks, Margit Metsla ja Vilja Vendelin-Reigo.

Nagu rahvatantsurühmadel kombeks osaleb ka TÜ Rahvakunstiansambel suurematel ja väiksematel tantsupidudel, kuid eriti oodatud on esinemised Gaudeamuse laulu- ja tantsupidudel vaheldumisi Eestis, Lätis ja Leedus. Iga-aastaseks traditsiooniks on saanud kevadkontsert, kus astuvad üles kõik ansambli rühmad. Tartu Noorte Folkloorifestivalil osaleb meie noorem segarühm.

 

Rahvatantsuansambel Soveldaja – Tallinna Ülikool
Juhendaja: Elo Unt
Soveldaja pilt

Foto: Anna Leena Tae

Tallinna Ülikooli Rahvatantsuansambli Soveldaja lugu sai alguse 1980. aastate keskpaigas, kui Mait Agu rühmale alguse pani ning seda ka juhendama asus. Tänaseks on Soveldaja ridades nelja rühma jagu tantsijaid: pikaajalise rahvatantsukogemuse ja suure tantsusooviga segarühm, varasema tantsukogemusega innukas segarühm, suure tantsusooviga töökas segarühm ning tarmukas naisrühm. Rahvatantsuansambel Soveldaja on osalenud nii üldtantsupidudel, noorte tantsupidudel, Gaudeamuse festivalil ja Soome-Eesti tantsupidudel. Tantsimas ja lustimas käiakse nii välismaistel folkloorifestivalidel kui ka väiksematel kohalikel tantsuüritustel, näiteks Võru pärimustantsufestivalil, erinevatel võistutantsimistel ja talvistel tantsupidudel üle Eesti. Trennist väljaspool võib Soveldaja liikmeid sageli kohata Tallinna tantsuklubides.

Tantsuansambli nimi Soveldaja on tuletatud tegusõnast „soveldama“, mis tähendab loomist, seadmist, kujundamist.  Lisaks ansambli põhimõttele luua tantsu kaudu ilu ning positiivseid emotsioone, on Soveldaja juhendajad ka ise olnud viljakad tantsuloojad. Varasematel aastatel moodustas suure osa Soveldaja repertuaarist endise juhendaja Helen Reimandi autoritantsud. Samuti on praegune juhendaja Elo Unt rühmadele väga mitmeid tantse loonud. Elo Undi loodud Õhtu labajalg on kavas ka tänavusel juubeli Laulu-ja Tantsupeol.

 

Tartu Tamme Gümnaasiumi rahvatantsijad ja rahvamuusikud
Juhendajad: Katrin Roodla (tants), Anneli Leima (muusikud)
TTG tantsijad tantsupeol

Tartu Tamme Gümnaasiumis hakati rahvatantsuga tegelema taas üle mitmete aastakümnete alles neli aastat tagasi. Alustasime neiduderühmaga. Neiud leidsid endale tantsupartneriteks noormehed ja nüüd tegutseb kaks rühma: neiduderühm ja noorte segarühm. Tantsime nii folkloorseid kui ka autoritantse, oleme osalenud Tartumaa tantsupidudel, Kagu-Eesti tantsupeol ja 2017. aasta noorte tantsupeol Tallinnas. Muidugi ei puudu meie ülesastumised ka kooli aktustelt ja kontsertidelt.

 

Trambali  (Luunja Kultuuri-ja Vabaajakeskus)
Juhendaja: Kerli Kasar
34477852140_f865c6dd11_z

Luunja segarahvatantsurühm Trambali loodi veebruaris 2012. aastal. Alustasime 7 paariga, täna on rühmas 8 põhipaari ja 2 paari väikeste lastega kodus. Rühmas tantsib nii väikeste lastega noori peresid kui ka vanavanemaid.  Tantsime Tartu-Maarja kihelkonna riietes. Oleme tantsinud nii kohalikel tantsu- ja laulupidudel kui ka vabariiklikul peol, samuti käinud folkloorifestivalidel Ungaris ja Tšehhis. Lisaks tantsimisele seob meid sõprus ning sportlikud ja meelelahutuslikud ühistegevused koos peredega. Trambali on korraldanud juba 4 aastat Luunja triatloni. 5 aastat oli juhendajaks Anneli Kann (Villenthal). Nüüdseks juba teist hooaega juhendab rühma Kerli Kasar.

 

ROHELINE LAVA
Seto Latsi Kuul Talinah (Tallinn) 
Juhendaja: Helve Mets
38467977_10155926586444107_8655202375318896640_o - Copy11111111111

Kats kõrda kuuh kell 18.00 kogonõsõ’ Talinah Wismari uulitsah Seto Latsi Kooli latsõ’. „Tulõmõ kokko, opimõ kiilt, leelot ni ka veid´okõnõ tandsa.Teeme õks muid´ogi tõisi asju ka,“ ütel´ Seto Latsi Kooli oppaja Metsa Helve. Seto Latsi Kooli latsilõ om püüne pääl olnu´ Talinah Vanaliina päivil setodõ puulpühäl. Üts tähtsä esinemine Seto Latsi Kooli latsilõ oll´ leelopääväl Verskah, koh Seto Latsi Kuul astsõ avarongkäugih üteh tõisi leelokoorõga ja s´oo oll´ mi latsilõ väega põnnõv ja tekk´ latsõvanõmbilõ avvu. Ka ommava latsõ mitu voori üles astnu´Seto Kuningriigih.

Seto Latsi Koolih tahami opada’ seto juuriga latsilõ, kiä’ Talinah elase’, seto leelot, tandsa, mänga ja muud, mia pututas seto kultuuri. Tulla’ võiva’ ja oodõt ommava’ ka lihtsalt seto kultuuri huvilitsõ’ perre’. Seto Latsi Kuul toimus huviringina kats kõrda kuuh tõõsõpäävä õdagu alostusõga kell 18 Wismari 32.

Kuul om latsilõ massulda. Mi oppaja om Metsa Helve, kiä om Poloda nulgast peri Hõpõhõimu koori leelonaane, latsiaia oppaja ja vanaimä. Oodõt omma’ latsõ’ õgah vannusõh.

Inhvot Seto Latsi Kooli kotsilõ lövvät Moloraamatuh (Facebook) Seto Latsi Kuul/Seto Laste Kool.

 

Muusikakool Helivõlu (Tartu)

Juhataja: Anneli Leima20643560_1952471421644353_3171707825847687373_o

Muusikakoolis Helivõlu on lastel ja täiskasvanutel võimalik õppida nii klassikalist kui pärimusmuusikat. Peame koosmängu muusikas väga oluliseks, sellepärast oleme suviti korraldanud muusikalaagreid, kus toimuvad ainult rühmatunnid erinevate koosseisudega. Meie õpilased on esinenud Viljandi folgi Rohelisel laval ja Luunja festivalil. Teist aastat tegutseb koolis pärimusmuusikaansambel, kes seekord mängib ka Luunjas tantsuks. Ansamblit juhendab Kaisa Kuslapuu.

 

Mooste Rahvamuusikakooli õpilased

Juhataja: Krista Sildoja

mooste_rmk

Mooste Rahvamuusikakooli esindab sel aastal koosseis Aalike, Art, Aulike Apalev ja Helena Kallaste karmoškadel, Krista ja Mihkel Sildoja lõõtsal ja viiulil. Tegemist on kahe pereansambliga, kus ühes mängivad ema ja tema kolm last ning teises ema koos oma pojaga. Mõnedes lugudes ühendavad kaks perekonda oma jõud ning mängivad kõik üheskoos.

 

Tulused (Tartu)

Juhendaja: Halliki Pihlap

32509936_1750944965000614_4039815538191368192_n TUlused

Maatasa noorteansambel tegutseb Tartu folklooriklubi Maatasa juures. Nagu noorel rahval ikka, on ka Maatasa noortel väga palju energiat ja ettevõtlikkust ning palju erinevaid huvivaldkondi. Paar korda nädalas ühendab häid sõpru aga rahvamuusika ja nii on see olnud juba lasteaiast peale.

Juhendaja: Halliki Pihlap

 

KOHVIKULAVA
Kirju (Pärnu)
FB_IMG_1507391178755

Kolm noort viiuldajat – Helina Sommer, Juuli Kõrre ja Maria Mänd – on leidnud ühise keele pärimusmuusikas. Nii traditsioonilisi meloodiaid mängides kui ka iseendi loodud pärimuslikku omaloomingut esitades, liiguvad kolm poognat kaunilt kirjus üheshingamises. Kirju sai kokku esimest korda Pärnu Muusikakoolis 2016. aastal, kui Marial tuli idee lugu kirjutada. Sellest ideest kasvas välja veel suurem unistus – teha koos bändi. Nüüdseks on Kirju võitnud eriauhinna Noorte Pärimusbändide konkursil 2017. aastal, esinenud Viljandis Lõikuspeol Etnokulpide jagamisel ning tuuritanud ansambel Rüüdiga Pärimuspesades üle Eesti.

 

Duo Ruut (Tallinn) 
Ruut

Duo Ruut on ansambliks kasvanud pikaaegsest sõprusest ja lugematul hulgal koos naerdes veedetud ajavilgetest. Ruudu nelja külge hoiavad püsti Katariina Kivi ja Ann-Lisett Rebane, kes õpivad mõlemad Tallinas, Vanalinna Hariduskolleegiumis. Kummaliste asjaolude kokkulangemisel leidsid nad end kord mängimas kahekesi ühte rahvakannelt, olemata kumbki tegelikult kandlemängija. See osutus ootamatult huvitavaks ja paljusid võimalusi pakkuvaks mänguviisiks. Selgus, et kannelt on võimalik kasutada üheaegselt meloodia-, harmoonia-, ja rütmipillina, luues väga erinevaid helimaastikke. Ansambli repertuaar koosneb enda loodud, omanäolistest rahvamuusikatöötlustest.

 

Pühapäevitajad (Tallinn)
Pühapäevitajad 2017 Tiit Blaat

Triinu Piirsalu (viiul, laul)

Marii Piirsalu (viiul, laul)

Jaagu Piirsalu (tšello)

Toomas Piirsalu (kitarr, laul)

Ansambel Pühapäevigajad sai alguse Haapsalu suvekodus, kui suvel oli veidi aega, et koos pilli mängida. Sõpradele meeldis ja nii tekkis ühisest hobist pereansambel, kus mängivad isa Toomas ning tütred Triinu ja Marii. Viimasel aastal on ka vennaraas Jaagup oma muusikaõpingutega nii kaugele jõudnud, et ansambli tegemistes osaleda. Huvi rahvamuusika vastu on saanud alguse Mõniste rahvapillilaagritest ja nii mängitakse rahvamuusikat nii Eestist kui maadest, mille muusika ja muusikutega on perel olnud inspireerivaid kokkupuuteid. Kõik seaded on sündinud ansambliliikmete koostöös. Loomulikult esitatakse ka omaloomingut, senini peamiselt Toomase lugusid, repertuaar täieneb pidevalt. Ansambel on pälvinud tunnustuse kahel viimasel Mooste folgil – koju on toodud nii Noortepreemia kui sel aastal ka peapreemia.

 

Keris (Tallinn)
43483752_125145378368700_373613320973844480_n
Ansambel Keris kütab saali kuumaks. Noored pealinlased esitavad käsitööna valmistatud pärimusmuusikatöötlusi. Eesmärk on olla progressiivne, kuid säilitada pärimuslikke elemente. Tulge ise ja otsustage, kas kerib!

Koosseisu kuuluvad Natali Ponetajev (karmoška), Mattias Tirmaste (kitarr), Johan Kristjan Aimla (viiul).

 

Natali ja Johan (Tallinn) 
43271757_2156322121284559_7863685661247668224_n

Natali Ponetajev ja Johan Aimla on noored pillimehed Tallinnast. Natali mängib karmoškat, Johan viiulit. Repertuaaris on sajanditagused traditsioonilised eesti tantsulood. Natali ja Johan on koos mänginud alates 2016. aastast, oma tantsu- ja tantsuks mängimise oskused on nad omandanud peamiselt Tallinna tantsuklubist.

 


2017 aasta festivalil oslejad:
Pealaval: 
1.  Leedu folkloorirühm „Poringė“ (Vilniuse Pedagoogikaülikool)
Juhendaja: Vladas Černiauskas.
Jonines Lietuvos ambasadoje Varsuvoje 2017 su veliavom
2. Läti folkloorirühm Vīteri (Rēzekne Kultuurikeskus)
Folkloorirühm Vīteri loodi 2003. aastal, et elus hoida latgalite laule, tantse ja traditsioone . Praeguseks on rühmas 40 last ja noort ja arv aina kasvab. Rühm osaleb aktiivselt Rezekne linna korraldatud üritustel, Läti laulupeol, paljudel välisfestivalidel ja konkurssidel ja viib läbi noorte tantsuõhtuid ning temaatilisi pööripäevalaagreid. Vīteri noored haaravad hea meelega kõik välismaalased endaga kaasa laulma ja tantsima. Nende kapell esitab juhendaja Einārs Lipskise seadeid, mida ilmestavad nende tantsupaarid. Tegemist on põhiliselt õpilastega, niisiis on rühm pidevas muutumises, alati värske ja nooruslik.
Juhendajad: Sandra Stare ja Einārs Lipskis
viteri.jpg
3. Leigarid (Tallinn)


Leigarid laulavad-tantsivad neid lugusid, mis meie esivanematele omal ajal armsad olid. Leigarid on tantsinud, laulnud ja pilli mänginud 1969. aastast alates, esimene lasterühm loodi 1988. Vanemate eeskujust õppimine teeb traditsioonilisest tantsust, laulust, mängudest ja rahvarõivaste kandmisest väikese inimese elu harjumuspärase osa. Igal suvisel laupäeval ja pühapäeval kell 11 on Leigarid esinemas Eesti Vabaõhumuuseumis Sassi-Jaani talu õuel. Talveks jagunevad Leigarid vanuserühmade kaupa harjutussaalidesse. Tartu festivalist võtvad osa Leigarite C-segarühm ja neiduderühm, kus tantsijate enamiku moodustavad gümnaasiumi ealised noored.

Juhendaja: Sille Kapper

pilt

Foto: Taavi Möller

Maatasa on kokku toonud Tartu noored, kes eelnevalt tegelesid erinevates ansamblites rahvamuusika töötlemisega. Ühel hetkel tekkis huvi selle vastu, kuidas kõik tegelikult algas, mida sisaldavad arhiivid ja kuidas kõlab rahvalaul või pilliviis puutumatul kujul. Maatasa asus uurima Lõuna-Eesti (eelkõige Tartumaa) rahvapärimust nii tantsus-laulus-rahvajuttudes kui pillilugudes. Repertuaaris on nii kontratantsud kui paaristantsud, kõlavad nii regilaulud kui ka 19.-20. sajandi vahetusel väga moes olnud armastus- ja külalaulud. Maatasa noored on head pillimängijad, mis võimaldab pöörata tähelepanu toonasele külapillimeeste repertuaarile. Tänaseks on Maatasa osalenud juba väga paljudel üritustel ja festivalidel üle Eesti, aga ka väljaspool Eestit.

Juhendaja: Halliki Pihlap

 MT
 Foto Maatasa erakogust
 Kõrvallavadel: 
5. Duo Mänd/Krüsban – kohvikulava, tantsuklubilava

Duo Mänd / Krüsban on sündinud Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli pärimusmuusika osakonnas. Ansambli esituses saab kuulda nii eesti kui ka muude rahvaste pärimusmuusikat ning pärimuslikku autoriloomingut. Bänd sai tuule tiibadesse 2017. aasta pärimusbändide konkurssilt, kus saavutati parima bändi auhind.

Kert Krüsban – lõõts
Regina Mänd – viiul

duoMandKrysban2
6. MandoTrio – Kohvikulava, tantsuklubilava
MandoTrio on kolmest energiat täis noorest mandoliinimängijast koosnev pärimusklassikat ning omaloomingut viljelev koosseis, mis sai alguse 2016. aasta oktoobris selleks, et mängida tudengitriona Viljandi tantsumajas. Pärast meeleolukat õhtut Viljandis otsustasid agarad mandoliiniõppurid jätkata koos mängimist ja kõigile topeltkeelte tärina jagamist. Aga miks mandoliinid? Sest kunagi ei saa neil küllalt ei mandoliinipolkast ning veidi mandoliinitremolot vaid lisab peole vunki juurde! Ja olgem ausad – kui tihti te ikka trehvate kolme mandoliinimängijat koos ühes ruumis?!
MandoTrio missiooniks on saanud nakatada inimesi mandoliinihullusesse. Hans on pärit Tallinnast, Kristjan Liimalast ning Tanel Jõgevalt, kuid neid on üle Eesti kokku toonud Viljandi, TÜVKA ja põline kiindumus mandoliinidesse pärimusmuusikas.
Hans Mihkel Vares – mandoliin
Kristjan Kuusmik – oktavmandoliin
Tanel Sakrits – mandoliin
silvertõnisson_web_006_2405201710679
 Muusikakool Helivõlu pakub võimalust muusikat õppida kõigile alates seitsmendast eluaastast. Kooli eesmärgiks on võimaldada ea- ja võimetekohast õpetust nii lastele kui täiskasvanutele. Oluline osa õppetöös on koosmängul. Koolis on võimalik õppida kitarri, klaverit, viiulit, löökpille, kannelt, karmoškat, saksofoni, tšellot, laulmist, noodigraafikat, improvisatsiooni ja kompositsiooni.
Kooli juhatab: Anneli Leima
20643560_1952471421644353_3171707825847687373_o
 Foto: Kristi Valk
Mooste Rahvamuusikakool on piirkondlik huvikool, kus saab õppida erinevaid rahvapille. Koolis õpivad nii lapsed, kui täiskasvanud. Lapsed käivad pillitundides iganädalaselt ja ühekaupa ning igaüks püüab harjutada pillimängu vastavalt oma kiirusele ja soovidele. Tartu Noorte Folkloorifestivalil astuvad üles meie üksikpillimehed, kes festivali tarbeks kokkumängu harjutavad ning sellega kuulajaid rõõmustavad. Sama seltskonnaga osaleti möödunud suvisel noorte pillipeol Tallinnas.
Kooli juhatab:  Krista Sildoja
15936327_1254660614626112_6093589731937775308_o
Foto Kristja Sildoja erakogust
9. Helena perebänd (Mooste)  – Roheline lava
Helena Kallaste valis oma elukohaks Mooste just seetõttu, et seal toimetas Mooste rahvamuusikakool. Ei läinudki väga palju mööda, kui kõik lapsed said pihku pillid ja kodus hakkas kõlama muusika. Täna on kõik pereliikmed leidnud ühise armastuse – karmoška – ja aega on käia oma muusikarõõmu jagamas ka väljaspool koduseinu.
21078429_879539968868316_6400369509723789783_n
 Foto Helena Kallaste erakogust
10. Tulused  (Tartu folklooriklubi Maatasa noorterühm) – Roheline lava
Maatasa noorteansambel tegutseb Tartu folklooriklubi Maatasa juures. Nagu noorel rahval ikka, on ka Maatasa noortel väga palju energiat ja ettevõtlikkust ning palju erinevaid huvivaldkondi. Paar korda nädalas ühendab häid sõpru aga rahvamuusika ja nii on see olnud juba lasteaiast peale.
Juhendaja: Halliki Pihlap
18641190_10155179057736217_1637180389_o - Copy
 Foto Maatasa erakogust
KAASA TEEVAD RAHVATANTSURÜHMAD: 
Rahvatantsuansambel Soveldaja tuli kokku 1980ndate keskpaiku. Repertuaaris on tantse folkloorist autoritantsudeni.  Lisaks väiksematele üritustele käib Soveldaja esinemas üle-eestilistel tantsukonkurssidel ja –pidudel, näiteks 2016. aasta kevadel tõi Soveldaja põhirühm Maie Orava võistutantsimiselt koju nii A-rühmade kategooria esimese koha kui ka terve konkursi üldvõidu. Suviti esindatakse Eestit välismaistel folkloorifestivalidel. Reisitud on pea üle Euroopa. 

Juhendaja: Elo Unt

 DSC_0220
  Foto Soveldajate erakogust
12.  Vassakule  – TTÜ Tartu Kolledži segarahvatantsurühm
Tantsurühm Vassakule asutati 2010.aasta veebruaris TTÜ Tartu Kolledži üliõpilaste poolt soovist tegeleda rahvatantsuga. Rühma iseloomustab terav huumor, jutustamislembus ja tegutsemine suurte eesmärkide nimel. Kuna tantsijad on tudengid, on rühm igal hooajal oma nägu. Lühikese tegutsemisajaga on Maarja-Magdaleena rahvarõivastes osa võetud paljudest erinevatest üritustest alates teatetantsudest ning lõpetades tantsupidude ja välisreisidega.
Juhendaja: Maire Jürgel
 21246007_1611742468849573_465967071_o
 13. Tartu Tamme Gümnaasiumi rahvatantsurühm

Tartu Tamme Gümnaasiumis hakati rahvatantsuga tegelema taas üle mitmete aastakümnete alles neli aastat tagasi. Alustasime neiduderühmaga. Neiud leidsid endale tantsupartneriteks noormehed ja nüüd tegutseb kaks rühma: neiduderühm ja noorte segarühm. Tantsime nii folkloorseid kui ka autoritantse, oleme osalenud Tartumaa tantsupidudel, Kagu-Eesti tantsupeol ja 2017. a noorte tantsupeol Tallinnas. Muidugi ei puudu meie ülesastumised ka kooli aktustelt ja kontsertidelt.

Juhendajad: Katrin Roodla (tants), Anneli Leima (muusikud)

TTG tantsijad tantsupeol
Festivalitervitus sõpradelt:
14.  Sudmaliņas – Valka Kultuurikeskus
Rahvatantsurühm  Sudmaliņas tuleb Valkast ja koondab inimesi, kes on huvitatud pärimuskultuurist ja eriti just tantsudest. Rühma repertuaari kuuluvad nii paaristantsud kui kadrillid, Läti eri piirkondade rahvamängud ja tantsude seaded – kõik see kokku annab hea ülevaate nii argipäeva kommetest kui ka pidupäevade traditsioonidest. Lisaks tantsudele õpib Sudmalinas ka laulmist ja suulist pärimust. Rühma rahvariided on kohalike meistrite käsitöö ja mõned detailid (sukad, vööd jms) on isegi liikmete enda kätetöö. Sudmalinase muusikud mängivad traditsioonilisi pille nagu akordion, viiul, kannel ja trummid ning püüavad vana mängustiili matkides jõuda võimalikult autentse kõlani.
 Juhendaja: Skaidra Smeltere
foto-kolaazja-3
 Trambali  (Luunja Kultuuri-ja Vabaajakeskus)

Luunja segarahvatantsurühm Trambali loodi veebruaris 2012. Alustasime 7 paariga, täna on rühmas 8 põhipaari ja 2 paari väikeste lastega kodus. Rühmas tantsib nii väikeste lastega noori peresid kui ka vanavanemaid.  Tantsime Tartu-Maarja kihelkonna riietes. Oleme tantsinud nii kohalikel tantsu- ja laulupidudel kui ka vabariiklikul peol, samuti käinud folkloorifestivalidel Ungaris ja Tsehhis. Lisaks tantsimisele seob meid sõprus ning sportlikud ja meelelahutuslikud ühistegevused koos peredega. Trambali on korraldanud juba 4 aastat Luunja triatloni. 5 aastat oli juhendajaks Anneli Kann (Villenthal). Käesolevast hooajast juhendab rühma Kerli Kasar.

 DSC_0078
Kaisa Kuslapuu – Kohvikulava
17991765_1720358117981231_9022648961312261791_o
Maimu Jõgeda -Kohvikulava
Maimu Jõgeda on noor ja särav akordionist, kel hetkel käsil õpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias pärimusmuusika erialal. Ta on esinenud näiteks Jazzkaarel, Uue Maailma tänavafestivalil, Tadaa festivalil, Viljandi Pärimusmuusika Festivalil ja Visioonil. Maimu omanäoline akordionimäng viib kuulajad radadele, kuhu tahaks lõpmata pikaks ajaks ilu nautima jääda.
16112738_401191556885579_4162688723686985707_o
Madli ja Anzela – Kohvikulava
30937247162_d49eb0eaf5_o.jpg
Helin-Carol-Meelis
20171105_151429-1
Johan Kristjan  ja Natali
Natali Ponetajev (karmoška) ja Johan Kristjan Aimla (viiul) on noored pärimusmuusikud Tallinnast. Nad mängivad ja laulavad peamiselt Eesti tantsulugusid, sekka ka mõni lugu mujalt.
img_0303.jpg
D/E
Oleme pärimusmuusikahuvilised noored H. Elleri nim Tartu Muusikakooli ja Jaan Poska gümnaasiumi ühisõppekavast, kus oleme klassiõed. Meid on inspireerinud näiteks Maarja Nuut ja paljud teised head pärimusmuusikud. Koos mängimist alustasime kaks nädalat tagasi, kui tekkis mõte luua duo nimega D/E. Mängime muusikat mida me ise naudime ja loodame, et anname sellega kuulajatele hea elamuse.
Viiul: Marta Külaots
Viiul: Saara-Katri Laan
picsart_11-06-05-22-25.jpg